Pontszámítás a felsőoktatásban 2025-ben - segítség a felsőoktatásba jelentkezőknek

2024-től új felsőoktatási felvételi rendszer működik, aminek lényege, hogy a kötelező központi szabályok helyett az egyetemek is beleszólhatnak a felvételi követelmények és pontok meghatározásába.

A felsőoktatási felvételi során továbbra is maradt az 500 pontos rendszer. A középiskolai tanulmányi eredmények 200 pontot érnek, az érettségi eredmények is 200 pontot, a maximum 100 többletpont átkerült az egyetemek hatáskörébe. A 2024-es általános felvételi eljárásban tehát a központi szabályok helyett az egyetemek határozhatták meg, pontosan mire és hány pontot adnak, így egyetemen belül karonként, de akár szakonként is eltérhetnek az intézményi pontok.

Az alap- és osztatlan képzésre, valamint felsőoktatási szakképzésre jelentkezők felvételi összpontszáma kiszámítható:

  • a középiskolai osztályzataikból,
  • az érettségi eredményükből,
  • egyes esetekben a szakképzettségükből, szakképesítésükből, az ennek során tett szakmai vizsga eredményéből,
  • vagy felsőfokú vagy felsőoktatási szakképzésben szerzett oklevelükből,
  • egyes szakokon az előírt gyakorlati vizsga eredményéből.

Ezekből összesen 400 pont szerezhető, amelyhez még hozzáadják az ún. intézményi pontokat (max. 100 pont).

Az igazolt eredmények alapján többféle módon is megtörténik a pontszámítás (ezeket jogszabály határozza meg), és a felvételi összpontszám meghatározásakor automatikusan a jelentkező számára legkedvezőbbet veszik figyelembe.

Tanulmányi pontok

A pontszámításhoz szükséges tantárgyak megléte esetén időkorlát nélkül számítható tanulmányi pont, a középiskolai és érettségi bizonyítványban szereplő eredményekből. Legfeljebb 200 pont lehet. A következőképpen tehát:

a)      középiskolai eredmények (osztályzatok) + b) érettségi bizonyítványban szereplő

                                                                                          százalékos   eredmények

                                                                                                       

a)      Középiskolai eredmények (osztályzatok)

A középiskolai tanulmányok során – a 9–12. évfolyamon, illetve nyelvi előkészítő év esetén 9–13. évfolyamon – megszerzett eredményekből (osztályzatokból) számítják, maximum 100 pont lehet.

Az alábbi öt tantárgy utolsó tanult két évfolyam év végi osztályzatai összegének kétszerese:

  • magyar nyelv és irodalom (évenként a két osztályzat számtani átlaga, kerekítés nélkül),
  • történelem,
  • matematika,
  • legalább két évig tanult választott idegen nyelv (vagy nemzetiségi nyelv és irodalom),
  • egy választott tantárgy a felsőoktatási intézmény által az adott szakon meghatározott tantárgyak közül.

Amennyiben valaki a négy kötelező tantárgy bármelyikéből nem rendelkezik legalább 2 tanult év végi eredménnyel, úgy számára tanulmányi pont nem számítható.

b)     Érettségi bizonyítványban szereplő százalékos eredmények

A jelentkező érettségi bizonyítványában vagy a középfokú tanulmányai alatt tett előrehozott érettségi vizsga tanúsítványában szereplő eredményekből összesen maximum 100 pont számítható.

Az érettségi vizsgaeredmények közül öt vizsgatárgy

  • a négy kötelező (magyar nyelv és irodalom, történelem, matematika, idegen nyelv) és
  • a felsőoktatási intézmény által meghatározott vizsgatárgyak közül egy vizsgatárgy legjobb százalékos eredményeinek átlagát kell egész számra kerekíteni.

Ha a jelentkező érettségi bizonyítványában vagy a középfokú tanulmányai alatt tett előrehozott érettségi vizsga tanúsítványában ötnél kevesebb vizsgatárgyból szerzett osztályzat szerepel, akkor az átlag megállapításakor csak ezeket kell figyelembe venni.

Érettségi pontok

A 2024-es felvételi eljárástól kezdve az egyetemek, főiskolák szakonként dönthetnek az érettségi pont számításához szükséges két érettségi tárgyról és ezek szintjéről. Ezeket a meghirdetett képzések oldalain lehet megnézni, az adott szakra kattintva. „A tanulmányi pontokhoz hasonlóan maximum 200 pontot érnek a felvételiző diák érettségi eredményei a felvételi tárgyakból. Ez két – az egyetemek által meghatározott – érettségi vizsgatárgy százalékos eredményéből tevődik össze. 2024-től azonban más súlyozással veszik figyelembe a középszintű érettségi vizsgán és az emelt szintű vizsgán elért eredményeket.  A középszintű érettségi vizsga százalékos eredményének mindössze kétharmadát kapják meg pontokra átszámítva a jelentkezők. Az emelt szintű vizsga százalékos eredményét viszont továbbra is teljes egészében átszámítják. Ez azt jelenti, hogy egy 90 százalékos emelt szintű érettségi továbbra is 90 pontot, viszont egy 90 százalékos középszintű vizsga csak 60 pontot ér.”

Nem kötelező az emelt szintű érettségi

A jelenleg érvényben lévő szabályok szerint központilag nem feltétele az emelt szintű érettségi az egyetemi jelentkezésnek. Helyette erről a felsőoktatási intézmények dönthetnek, amelyek tehát határozhatnak úgy, hogy bizonyos szakokon továbbra is megkövetelnek emelt szintű érettségi vizsgát.

Ez nem csupán többet ér, mint a középszintű érettségi vizsga, de pluszpontok, vagyis intézményi pontok is járnak érte. Emelt szintű érettségi vizsgát tenni tehát 2024-től továbbra is megéri.

Intézményi pontok

2024-től a felsőoktatási intézmények határozhatják meg, hogy milyen követelményekért, eredményekért adnak további pontokat – vagyis a korábbi többletpontok helyét, szerepét az intézményi pontok vették át.

Az intézményi pontok jogcímeit, mértékét, továbbá azok feltételeit minden intézmény egyedileg határozza meg. Ami nem változott, hogy továbbra is maximum 100 pont szerezhető.

meghirdetett képzések oldalain nézhető meg, hogy az adott szakon miért és hány intézményi pont kapható, valamint, hogy ezek milyen közhiteles adattal vagy dokumentummal igazolhatók.

A legtöbb felsőoktatási intézményben többletpontok járnak továbbra is:

·         emelt szintű érettségiért,

·         nyelvvizsgáért,

·         tanulmányi és sporteredményekért, valamint

·         az esélyegyenlőség okán..stb.

A legtöbb egyetemen a többletpontok listája bővült.

 Nincs már központi minimumponthatár

Korábban jogszabály írta elő, hogy az alap- és osztatlan képzésekre felvételizőknek legalább 280 pontot kellett elérniük ahhoz, hogy bejussanak valamelyik magyar egyetemre. Ez a szabály 2023-ban megszűnt, helyette erről is felsőoktatási intézmények dönthetnek.

A pontos információkért az egyetemek honlapjain vagy a felvi.hu felületén kell tájékozódni.

Duplázás

2025-ben továbbra is lehetséges az, hogy a felvételi pontokat a tanulmányi és az érettségi eredmények beszámítása helyett csak az érettségi eredmények duplázásával számolja az elektronikus felvételi rendszere, amennyiben ez a kedvezőbb lehetőség a jelentkezőnek.

A pontszámítási szabályok intézményenként eltérőek, ezért ezeket érdemes a felvi.hu felületén, a meghirdetett képzések leírásánál megnézni.

Az érettségi pontok száma emelt szintű érettségi vizsga esetén egyenlő az érettségi vizsgán az adott
vizsgatárgyból elért százalékos eredménnyel. A középszinten tett érettségi vizsga esetében a
százalékos eredmény alapján figyelembe vehető érettségi pontok számát az alábbi táblázat alapján kell
megállapítani. 

 

www.oktatas.huwww.eduline.hu