Érettségi vizsgáról néhány tudnivaló
A jelentkezési határidő:
A május-júniusi vizsgaidőszakban február 15., az október-novemberi vizsgaidőszakban szeptember 5. a jelentkezési határidő.
A május-júniusi vizsgaidőszakban január második felétől, az október-novemberi vizsgaidőszakban augusztus második felében kezdhető meg a jelentkezés benyújtása. Fontos a jelentkezési határidők betartása, a határidőn túl benyújtott vizsgajelentkezéseket nem lehet elfogadni.
A benyújtott és elfogadott érettségi jelentkezést a jelentkezési határidőt követően visszavonni, megváltoztatni nem lehet.
Az érettségi vizsgák időpontját a tanév rendje miniszteri rendelet határozza meg. A 2024. évi május-júniusi vizsgák időpontjait a 2023/2024. tanév rendjéről szóló 30/2023. (VIII. 22.) BM rendelet 1. sz. melléklete tartalmazza.
Az érettségi bizonyítvány kiállításához fő szabály szerint az alábbi 5 vizsgatárgyból kell vizsgázni:
- magyar nyelv és irodalom,
- történelem,
- matematika,
- idegen nyelv – a nemzetiségi nevelés-oktatásban részt vevők számára anyanyelv és irodalom,
- kötelezően választandó vizsgatárgy, szakgimnáziumban a szakgimnázium ágazatának megfelelő szakmai vizsgatárgy. Szakgimnáziumban a kötelezően választandó vizsgatárgy képesítő vizsgával kiváltható. Technikumban az érettségi vizsga kötelezően választandó vizsgatárgya helyett szakmai vizsgát kell tenni.
A kötelező és a kötelezően választandó mellett további vizsgatárgyakból is tehető érettségi vizsga.
A kivételekről, mentességekről tanulói jogviszonyban a tanuló „saját” középiskolájában kaphat személyre szabott tájékoztatást.
Érettségi bizonyítvánnyal már rendelkező jelentkező Magyarországon bármelyik olyan vizsgatárgyból tehet érettségi vizsgát, amelyből adott vizsgaidőszakban érettségi vizsga tehető függetlenül attól, hogy a középiskolában tanulta-e az adott vizsgatárgyat.
Az érettségi vizsgák száma nincs korlátozva, életkorhoz sincs kötve, és a vizsgázó egy adott vizsgatárgyból annyiszor tehet érettségi vizsgát, ahányszor azt szeretné. Egy vizsgaidőszakban egy vagy akár több vizsgatárgyból is lehet érettségi vizsgát tenni.
Érettségi vizsgát középszinten vagy emelt szinten lehet tenni.
Az érettségi vizsga fajtái: Az érettségi vizsga lehet: rendes, előrehozott, kiegészítő, szintemelő, pótló, javító, ismétlő érettségi vizsga.